Ølsmagning for alle
Onsdag d. 13. december kl. 13.15 – ca. 17.00 i Café Skovgården
Skovgården lægger igen hus til smagning og kåring af årets juleøl fra spændende bryggerier (jeg håber det kan blive en tradition på Skovgården, at starte julen på den måde).
Vi smager på 5 forskellige øl som blindtest (dvs. man ved ikke, hvilken type øl, man smager på) og giver hver øl et antal point, og den der scorer flest point bliver kåret som Skovgårdens juleøl.
Vi får fortalt om de enkelte øl, om hvordan man smagstester øl samt får lidt viden og historier om øl.
Vi begynder med en julesang og en portion risengrød med en Nisseøl (jeg håber, at Kaj igen i år vil synge for).
Arrangementet er for alle Skovgårdens brugere.
Henrik Suhr fra Ølentusiasterne
Nils Rude Petersen, Brygger (brygger kun lidt) vil stå for arrangementet.
Prisen for at deltage i dette festlige arrangement er 150 kr.
for øl, chips og risengrød, sang og lidt snak om vores dejlige øl.
Tilmelding og betaling
Send en mail til skovgaarden@furesoe.dk med tilsagn om ønsket deltagelse og dit telefonnummer. Efterfølgende overfører du 150 kr. på MobilePay til Nils Rude Petersen på tlf.nr. 42448509. Husk at skrive ”øl” i tekstfeltet.
Har du ikke mulighed for at tilmelde og betale digitalt, kan du tilmelde dig i receptionen og betale kontant. Sidste tilmeldingsfrist er 1. december.
Hillsen
Nils Rude Petersen
Julefest
Tirsdag d. 6. december kl. 12.00 – 15.30
i Café Skovgården